Imieniny: Ady i Dagmary
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW

Informatyka Podręcznik dla ucznia gimnazjum


BARWY EPOK. KULTURA I LITERATURA. Część 1. Kształcenie w zakresach podstawowym i rozszerzonym. P


Barwy epok. Nauka o języku. Część 1. Kształcenie w zakresach podstawowym i rozszerzonym. Podręcz

  WWWIZYTÓWKI
Zamów Wwwizytówkę....

  ZDJĘCIA Z NASZEJ GALERII
Zobacz inne fotografie ->
Kościół Św. Anny ...

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. szewciu RedaktorzyRedaktorzyRedaktorzyRedaktorzy 15362
2. Stefan KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 2251
3. mirek Nowoprzybyli 700
4. gisia Nowoprzybyli 700
5. Wojnecki Nowoprzybyli 700
6. GRZESIEK Nowoprzybyli 694
7. wildman Nowoprzybyli 693
8. anna Nowoprzybyli 692
9. AxelPixel Nowoprzybyli 691
10. sokes Nowoprzybyli 690


Więcej...

  V BETLEJEM U AVETEK
Wysłano dnia 25-01-2006 o godz. 12:06:43 przez Admin
Wydarzenia kulturalne Autor: Gość

W niedzielę 8 I o g. 14 na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. Van Gogha 1 pośród choinek, tuż przy żłóbku stanął wigilijny stół – przykryty białym obrusem, z tradycyjnymi potrawami świątecznym, siankiem, opłatkiem i jednym pustym miejscem dla zbłąkanego wędrowca. Zasiedli przy nim patroni – przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Andrzej Jezierski, Burmistrzowie Dzielnic Białołęka i Targówek pp. Dariusz Ostrowski oraz Romuald Gronkiewicz, Dyrektor BOK p. Tomasz Służewski - oraz jurorzy części muzycznej V Ogólnopolskiego Festiwalu Bożonarodzeniowego BETLEJEM U AVETEK, organizowanego przez Fundację AVE i Chór Avetki przy współpracy z BOK, DK Świt, Fundacją J&S Pro Bono Poloniae oraz Wydziałem Oświaty Dzielnicy Targówek.Wcześniej przez cały piątek, sobotę i niedzielny poranek na avetkowym festiwalu kolędowały chóry, zespoły muzyczne i soliści. Do Żłóbka przybyło ponad 80 grup, reprezentujących parafie, przedszkola, szkoły, centra kultury z całej Polski – łącznie ponad 1400 osób. Główną atrakcją gali finałowej okazała się... koza „AVE-meeetka”, która ku uciesze najmłodszych, także została przez Avetki zaproszona na finał festiwalu. Co roku ogrzewała Dzieciątko w Żywej Szopce, organizowanej przez Avetki, w tym – stanęła na scenie, nieopodal Żłóbka i wigilijnego stołu i sprawiła, że ogromna sala widowiskowa zamieniła się w autentyczną stajenkę!

O randze tegorocznej imprezy niewątpliwie decyduje także patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W specjalnym liście do Organizatorów i Uczestników, odczytanym na gali finałowej przez p. Andrzeja Jezierskiego, minister napisał m.in.: „Festiwal oprócz wartości artystycznych i emocjonalnych posiada również bardzo istotne znaczenie dla zachowania naszej narodowej tradycji i wartości wychowawczych. Także w dobie włączenia Polski w życie wspólnego unijnego domu, praca nad religijnością młodego pokolenia, w której nikt nas samych nie wyręczy, ma głęboki sens, gdyż wyłącznie narody szanujące swoją tradycję mogą z powodzeniem budować europejską wspólnotą. Pragnę pogratulować Organizatorom – Wasz Festiwal jest okazją do zaprezentowania wiary zaklętej w pieśni, wzbogacającej naszą wspólną duchową przestrzeń.” Te głębokie słowa niewątpliwie dobrze wróżą nie tylko avetkowemu przedsięwzięciu, ale również polskiej kulturze, pojmowanej całościowo, łącznie z aspektem duchowym.

Atutem imprezy – jak podkreślił Jan Węcowski, juror BuA – jest jej powszechność: „W Polsce odbywa się wiele imprez związanych ze świątecznym okresem Bożego Narodzenia. Są to najczęściej spotkania specjalistyczne o jednorodnym gatunku. Tutaj natomiast, u Avetek, mamy wiele bożonarodzeniowe święto dla wszystkich.”

Z kolei uczestnicy i publiczność wskazują na rodzinny charakter. Wszak impreza nie jest realizowana przez „wyspecjalizowaną” instytucję – w całości przygotowują ją ze świątecznej potrzeby serca młodsi i starsi skupieni w chórach Fundacji Ave. Dzięki temu Betlejem u Avetek jest autentyczne, staje się prawdziwą – pełną pokoju, miłości i nadziei – stajenką. Aveciątka, Avetki, Ave Men, Gold Old Ave, rodzice, babcie... – rozsyłają zaproszenia, przygotowują dekoracje, podejmują zespoły, prowadzą konferansjerkę, a w tym roku także zajęli się przygotowaniem ciekawego programu pobytu w Warszawie dla grup, które przyjechały z dalekich stron.

Jury – s. dr Alicja Jończyk, muzykolog, dyrygent, kompozytor, Jan Węcowski, wykładowca AmiFC, zbieracz i wydawca kolęd, Małgorzata Sarbak, absolwentka AMiFC, autorka programów edukacyjnych i artystycznych, Jerzy Sznajder, wieloletni śpiewak Opery Narodowej - oprócz wielu nagród w poszczególnych grupach wiekowych – dziecięcej, młodzieżowej, dorosłych i seniora – przyznało GRAND PRIX w dwóch kategoriach. W chóralnej zdobył ją Reprezentacyjny Chór Miejski „Jarosław” z Jarosławia, natomiast w zespołowej młodzieżowa grupa NADZIEJA z Krakowa, którą tworzą osoby niewidome. Wśród laureatów pierwszych miejsc znalazły się natomiast zespoły warszawskie: polifoniczny młodzieżowy chór SONANTE z Ośrodka Profilaktycznego „Michael” na Bemowie, Dziecięcy Chór CANZONETTA z PSM im. F. Chopina w Warszawie oraz Chór Seniora STARÓWKA Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Jednak z Betlejem nikt nie wychodził z pustymi rękami. Każdy wykonawca – spośród 1400 osób – otrzymał kalendarz ścienny Avetkowego Klubu Kajakowego ku czci Jana Pawła II, organizującego kajakowe pielgrzymki i rekolekcje, powołanego do istnienia po śmierci Jana Pawła II. „Dzięki temu wydawnictwu na naszym festiwalu jest obecny w duchowy sposób Papież-Polak” – podkreślają organizatorzy.

Ogromną radością było także sobotnie opłatkowe spotkanie jednego z uczestników V BuA – CHÓRU DZIECIĘCEGO z Zespołu Szkół w Święciechowie k. Leszna (ponad 350 km od Warszawy!) z Księdzem Prymasem w Galerii Porczyńskich. Dzięki uprzejmości KSN AW, blisko 50-osobowa grupa mogła zaśpiewać dla Księdza Prymasa, przekazać podarunek, a nade wszystko podzielić się radością festiwalu.

Warto dodać, że Avetki zawierzyły dzieło Betlejem u Avetek, jako przedsięwzięcie ewangelizacyjne, podczas tegorocznego spotkania młodych nad Jeziorem Lednickim. W procesji z darami w czasie Mszy lednickiej chórzyści zanieśli biuletyny i wydawnictwa festiwalowe, które złożyli na ręce ks. abp. Henryka Muszyńskiego.

Przed nami część teatralna festiwalu. W tym roku, ze względu na wczesny termin ferii zimowych w województwie mazowieckim, zostanie ona zrealizowana już po tradycyjnym okresie kolędowym. „Dzięki temu - wskazują Avetki – jeszcze dłużej będziemy mieli okazję napełniać się budującymi świątecznymi treściami, które powinny owocować w naszym życiu przez kolejne 11 miesięcy”. 4 i 5 II w Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11 w Warszawie wystąpi ponad 20 grup dziecięcego, młodzieżowych i wielopokoleniowych z całej Polski. Amatorskie teatry z Koszalina, Kolbuszowej, Lublina, Białegostoku, Warszawic, Dąbrowicy Górnej, Tczewa, Warszawy... zaprezentują spektakle inspirowane tematyką świąteczną (4 II g. 8.30-19, 5 II g. 9-13). Gala finałowa 5 II o g. 14 również w DK Świt. Jak na Avetki przystało, niespodzianek nie zabraknie!

Dla 10 pierwszych osób, które zjawią się na przesłuchaniach i w Biurze Festiwalowym (przy wejściu do DK Świt) podadzą hasło „TARGOWEK”, czeka prezent – kalendarz ścienny Avetkowego Klubu Kajakowego ku czci Jana Pawła II na rok 2006, dokumentujący na fotografiach pierwszy rok działalności Klubu.
Bartłomiej Włodkowski, www.avetki.alleluja.pl, avetki@wp.pl

 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Wydarzenia kulturalne
· Napisane przez Admin


Najczęściej czytany artykuł o Wydarzenia kulturalne:
I spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr. 105 w Warszawie


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 4.5
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund